Zupa pomidorowa z makaronem lub ryżem gości na naszym stole przynajmniej raz w tygodniu i jestem niemal pewna, że nie jesteśmy wyjątkiem.
Czasami mam wrażenie, że gotuję ją ciągle i to niezależnie od okazji, dnia tygodnia, czy też pory roku. Powstała u nas nawet nowa tradycja wigilijna – zgadnijcie jaka? Obok pierogów ruskich, na stole ląduje wówczas właśnie klasyczna zupa pomidorowa. Może wydawać się to dziwne, ale czasami warto pójść na takie kompromisy i wszyscy od razu są szczęśliwsi.
Panuje przekonanie, że w polskich domach jada się pomidorówkę w każdy poniedziałek i robi się ją dodając koncentratu pomidorowego do rosołu. Ja jednak nie przepadam za tą metodą. Oczywiście można od czasu do czasu wspomóc się taką szybką metodą urozmaicenia obiadów, ale jestem pewna, że mój przepis powali koncentrat w rosole w przedbiegach.
Zupa pomidorowa z prawdziwych pomidorów latem nie ma sobie równych, natomiast w zimie i wiosną, można z powodzeniem zastąpić je pomidorami z puszki dobrej jakości. Warto zainwestować tu w naprawdę dobry produkt, bowiem w jest to jej główny składnik.
Oprócz dobrych pomidorów potrzebny będzie też bulion. Może być warzywny lub drobiowy. Nie ma tu ścisłej reguły. Moim ulubionym w tym przypadku jest ten pierwszy, ponieważ jest nieco delikatniejszy i nie tłumi smaku pomidorów. Wybór jednak pozostawiam wam i waszym preferencjom smakowym. Rzadko zabielam też zupę śmietaną, chociaż zdarza mi się podać ją na stół. W tym miejscu gorąco polecam roślinne śmietany i śmietanki, którymi od pewnego czasu jestem w nich zakochana.
Zupa pomidorowa z makaronem
Składniki
- 400 g pomidorów lub pomidorów z puszki
- 0,75 l bulionu warzywnego lub drobiowego
- 20 ml oliwy
- 1 ząbek czosnku
- 1/3 łyżeczki suszonej bazylii
- sól
- pieprz
- 120 g makaronu dowolnego
- koperek do podania
- 1 szczypta cukru opcjonalnie
Sposób przygotowania
- Pomidory włóż na 10s do wrzącej wody, a następnie przełóż do zimnej i obierz ze skórki. Pokrój.
- Obrane ze skórki i pokrojone pomidory lub pomidory z puszki przesmaż z posiekanym czosnkiem na oliwie kilka minut.
- Przesmażone pomidory zalej gorącym bulionem i gotuj około 10 minut.
- Całość zmiksuj, aby pozbyć się kawałków pomidorów.
- Dopraw do smaku solą, pieprzem, bazylią i opcjonalnie cukrem.
- Ponownie podgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
- Ugotuj ulubiony makaron zgodnie z sugestią producenta.
- Podawaj zupę z makaronem i świeżym koperkiem. Możesz podać także gęstą śmietanę lub zabielić zupę w garnku.
Tradycyjnie jak zawsze w niedzielę rosół, a w poniedziałek pomidorowa.
Nasza ulubiona. Za każdym razem wyjdzie inna, ale zawsze smaczna.
Już na zdjęciu widać jaka fajna konsystencja, musi być smaczna.
Nasza ulubiona, możemy jeść pomidorową i nigdy nam się nie znudzi.
Już samo zdjęcie przemawia jak pyszna musi być .Widać, że taka zawiesista i pełna aromatu. U nas wszyscy domownicy uwielbiają pomidorową.
Brzmi świetnie, muszę przygotować taką zupę. Odkąd mam w końcu zmywarkę w mieszkaniu to mogę gotować, wcześniej zniechęcała mnie wizja zmywania góry naczyń ręcznie.
Ogromny plus za przepis na pomidorówkę w roślinnej odsłonie – jak się okazuje, klasyka (i tradycyjne, ulubione przepisy!) może iść w parze z wege dietą! Od razu rośnie apetyt na gorącą, aromatyczną zupę. :)
mniam
Super pomysł na przepis, który wydaje się być naprawdę smaczny i idealny na upalne dni. Skoro mam już wyremontowaną kuchnię z nowymi sprzętami AGD to mogę testować takie pomysły. Twój również wypróbuję. Pozdrawiam serdecznie.
Super!
Uwielbiam to połączenie aromatycznych pomidorów, cebuli i czosnku z dodatkiem bazylii. To naprawdę fantastyczne połączenie smaków i aromatów. Dodatkowo, Twój opis krok po kroku sprawił, że łatwo było mi przygotować tę zupę pomidorową w mojej kuchni. Wszystko poszło gładko i szybko, a efekt końcowy był po prostu doskonały. Dziękuję Ci bardzo za ten przepis i za to, że mogłam podzielić się nim z moją rodziną. Na pewno będę go często wykorzystywać w swojej kuchni!
mniam
Ja też taką najbardziej lubię :) U mnie w domu jest gotowana praktycznie co tydzień