Racuchy na maślance – puszyste, leciutkie i fantastycznie wyrośnięte. Od drożdżowych różnią się tylko tym, że przygotowuje się je w kilka chwil. W mojej kuchni to taki awaryjny przepis na szybkie śniadanie. Sprawdza się właśnie wtedy, gdy zaspałam, gdy w lodówce pełno, ale dzieci twierdzą, że do jedzenia nic nie ma, albo po prostu, bo racuchy i wszelkie placki na śniadanie są dobre i kropka.
Te racuchy na maślance z wyglądu niemal nie różnią się niczym od moich ukochanych racuchów drożdżowych. W smaku są inne, wiadomo, choćby ze względu na same składniki, ale są naprawdę przepyszne! Same zalety!
Jak widać zalet jest sporo. Racuchy nie wymagają wyrastania, leżakowania, pysznie smakują na słodko, jak i w wersji wytrawnej i można zabrać je do szkoły lub pracy. Moja rodzina najbardziej lubi je z domowym jogurtem i świeżymi owocami. Koniecznie oprószone cukrem pudrem.
Racuchy na maślance
Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 225 ml maślanki
- 1 łyżeczka cukru
- 1 szczypta soli
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 100 ml oleju roślinnego do smażenia
- cukier puder do oprószenia
Sposób przygotowania
- Mąkę przesiej do miski. Dodaj cukier i sól.
- Do maślanki dodaj sodę. Wymieszaj dokładnie.
- Po chwili dodaj do maślanki jajka i rozmąć widelcem lub kuchenną rózgą. Wlej płynne składniki do składników suchych. Wymieszaj do uzyskania jednolitego ciasta bez grudek.
- Rozgrzej patelnię. Wykładaj po łyżce ciasta na rozgrzany olej lub oliwę. Smaż na złoty kolor na niezbyt dużym ogniu z obu stron.
- Po usmażeniu przełóż na ręcznik papierowy. Po chwili oprósz cukrem pudrem.
- Podawaj z ulubionymi dodatkami.
bardzo fajne; lubię takie
Wyglądają przepysznie, pozdrawiam :)
placuszki są przepyszne! jestem na diecie bezglutenowej, więc podmieniłam mąkę pszenną na 150 g uniwersalnego miksu do chleba i 100 g mąki z brązowego ryżu – placuszki pięknie wyrosły :)
Super! Cieszę się, że udało się dostosować przepis do własnych potrzeb. Dobrze wiedzieć, że w wersji bezglutenowej udają się równie świetnie!
Witam od jakiego wieku można je robić dziecku?? Bo widzę ze jest tu proszek do pieczenia.
Dago, nie jestem ekspertem ds. żywienia małych dzieci i niemowląt. W przepisie podana jest soda oczyszczona, a nie proszek do pieczenia (z tego co pamiętam, niektórzy czołowi producenci żywności dla dzieci dodawali podobne składniki do przekąsek dla dzieci od 8-10 msc.). Proszę zasięgnąć opinii dietetyka dziecięcego lub pediatry w tej sprawie. Jeśli te racuchy uważasz za nieodpowiednie, polecam te na drożdżach – z jabłkami lub bez https://osmykolorteczy.pl/drozdzowe-racuchy-z-jablkami/
Racuchy zdecydowanie uwielbiam. Moja mama je dla mnie robiła zawsze jak byłam dzieckiem. Teraz robię je moim maluchom :)