Gulasz z boczniaków to bardzo ciekawe danie. Tak samo jak zresztą same boczniaki – niepozorne, nieco niedoceniane w naszych kuchniach i chyba nie do końca wiemy co z nimi tak na prawdę zrobić poza obsmażeniem w oklepanej panierce.
Przyznać muszę, że boczniaki nie należą do moich ulubionych gatunków grzybów, ale kupuję je stosunkowo często. Od czasu do czasu zdarza mi się zrobić z nich wegetariańskie kotlety, które swoją drogą świetnie smakują z nutką curry w bułce hamburgerowej. Najczęściej jednak serwuję je krótko smażone z ziołami i różnymi przyprawami. Gulasz z nich był dla mnie nowością, jednak muszę przyznać, że zaskoczył mnie zarówno smakiem, jak i teksturą. Część rodziny nawet nie potrafiła jednoznacznie stwierdzić co ma na talerzu, niektórzy nawet podejrzewali, że to zwyczajny gulasz. W zupełnie pozytywnym znaczeniu tego stwierdzenia, bo gulasz z boczniaków jest naprawdę wyśmienity.
Mój gulasz z boczniaków postanowiłam przyprawić dość klasycznie, bez wariacji i światowych improwizacji i wydaje mi się, że wyszło mu to na dobre. Znajome smaki z pewnością przypadną do gustu konserwatywnym gościom, a tym bardziej odważnym powinien wystarczyć fakt, że jedzą grzyby. Taka potrawa oprócz tego, że jest bardzo smaczna i pożywna, jest dość tania, bo boczniaki nie należą do drogich składników. Na dzień dzisiejszy można kupić je w większości sklepów niezależnie od pory roku.
Gulasz z boczniaków
Składniki
- 500 g boczniaków
- 100 g cebuli
- 120 g marchewki
- 2 ząbki czosnku
- 50 ml oliwy lub oleju
- 1 łyżka mąki pszennej
- 2 liście lurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka płatków słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 gałązka tymianku
- 100 ml kwaśnej śmietany 18%
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Sposób przygotowania
- Cebulę pokrój w piórka, czosnek drobno posiekaj. Grzyby porwij (nie krój!) na mniejsze kawałki.
- W rondlu zeszklij cebulę i czosnek. Gdy zmiękną, dodaj boczniaki i marchewkę pokrojoną w ukośne plasterki. Chwilę podsmaż. Gdy zaczną wiotczeć, oprósz mąką i ponownie podsmaż.
- Podsmażone warzywa podlej bulionem lub wodą i dodaj przyprawy - liść laurowy, ziele angielskie i tymianek. Duś pod przykryciem przez około 45-50 minut lub do miękkości grzybów.
- Gotowy gulasz zabiel śmietaną i dopraw solą, pieprzem i majerankiem.
- Udekoruj natką pietruszki i podawaj z ryżem ugotowanym na sypko.