Pain d’epi – bagietka w kształcie kłosa pszenicy

Gdybym znów zaczęła pisać jak lubię piec domowe pieczywo mogłoby okazać się, że piszę wciąż to samo. Historie o niesamowitym zapachu wydobywającym się z piekarnika, czy niebywale chrupiącej skórce i rozpływanie się na temat smaku rodem z dzieciństwa słyszał już chyba każdy. Na szczęście coraz więcej z nas docenia zalety samodzielnego pieczenia chleba w domu. Podczas gdy temperatury nas nie rozpieszczają, a za oknem wciąż pada, rozgrzanie piekarnika wydaje się być rewelacyjnym rozwiązaniem. Cały dom niemal od razu nabiera przytulnego ciepła, a zapach pieczonego chleba sprawia, że krople deszczu spływające po szybie przestają działać tak przygnębiająco i depresyjnie.

Chleb piekę w domu jeszcze z jednej przyczyny. Lubię eksperymentować, uwielbiam smakować specjałów z całego świata, a nie zawsze są one dostępne w mojej okolicy. Tak jest też z pain d’epi. Od dawna kusiło mnie, by upiec te bułeczki. Wyglądają tak zachęcająco, że nie można oderwać od nich oczu. Byłam ciekawa czy mnie, prostej dziewczynie uda się osiągnąć efekt kłosa.

Czy mi się udało, oceńcie sami.

Pain d’epi to pszenne, chrupiące bułeczki do odrywania, które dzięki prostemu zabiegowi podczas formowania przyjmują kształt zgrabnego kłosa. Spróbujcie, to znacznie prostsze niż wygląda. Efekt jest tego wart! Smakują równie dobrze z konfiturą, jak i z wytrawnymi dodatkami, a także stanowią piękny dodatek to zup i dań głównych.

Składniki:

na 2 bagietki o długości mniej więcej 40cm

  • 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej typ 650 (uniwersalnej)
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 1 opakowanie 7g suszonych drożdży
  • 1/2 łyżeczki soli
  • szczypta cukru

Przygotowanie krok po kroku:

  • Drożdże wymieszaj z mąką, solą i cukrem.
  • Stopniowo dodawaj wodę, zagniatając ciasto. Następnie wyrabiaj je tak długo, aż stanie się gładkie i elastyczne.
  • Przykryj ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na 45 minut do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
  • Wyrośnięte ciasto ponownie krótko zagnieć i odstaw do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.
  • Po upływie wymaganego czasu ciasto oprósz mąką i podziel na 2 części. Każdą z nich rozciągnij lekko na prostokąt i zwiń ściśle jak roladę. Końce sklej i uformuj wałek i długości około 40cm. Tak uformowaną bagietkę przenieś na papier do pieczenia lub blachę.
  • Nożyczkami lekko zwilżonymi oliwą ukośnie nacinaj bagietkę od góry jak pokazano na zdjęciu, do mniej więcej 3/4 głebokości. Od razu przenoś nacięty fragment w prawo lub lewo naprzemiennie. W ten sposób uformujesz charakterystyczny dla pain d’epi kształt kłosa.
  • Odstaw na 15-20 minut do napuszenia.
  • Piecz przez około 20  minut w piekarniku nagrzanym do 220°C
  • Ostudź na kratce.

 

Smacznego!

Join the Conversation

  1. piszesz:
    Drożdże wymieszaj z mąką, solą i cukrem.
    Stopniowo dodawaj MĄKĘ zagniatając ciasto. Następnie wyrabiaj je tak długo, aż stanie się gładkie i elastyczne.
    Chyba masz na myśli dodawanie wody, a nie mąki, tak?

    1. Małgosia Author says:

      Oczywiście, że należy dodawać wodę, pomyliłam się. Było późno i myślałam, jak wyglądałoby to w przypadku użycia maszynki do chleba no i wyszło, jak wyszło. Dziękuję za czujność :)

  2. a ja dziękuję za przepisy :) Cynamonowe zawijaski stale goszczą na moim stole :) Ten przepis też na pewno wypróbuję :)

    1. Małgosia Author says:

      Aa, zawijaski to już niemal klasyka ;) Sama myślałam o nich dzisiaj :)

  3. Korzystam z bardzo podobnego przepisu i też wychodzi bardzo pysznie !!!

  4. Bułeczki wyglądają znakomicie i patrząc na przepis na pewno smakują tak samo !!!

  5. Świetny pomysł i piękne zdjęcia – sama je robisz? Od dawna próbuję się przekonać do robienia chleba w domu ale muszę pomyśleć jak to zrobić logistycznie żeby nie stracić pół życia na piekarstwo ;)

    1. Małgosia Author says:

      Tak, wszystkie fotografie na blogu są mojego autorstwa. Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że Ci się podobają. Co do pieczenia chleba, uważaj, to mocno uzależniająca czynność :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Close
Ósmy Kolor Tęczy © Copyright 2022. All rights reserved.
Close

Discover more from Ósmy Kolor Tęczy

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading