Końcówka lata obfituje w piękne papryki, a faszerowana papryka to mój smak dzieciństwa. Moja mama robiła je znacznie częściej niż ja i bardzo je lubiłam, szczególnie te czerwone – słodkie i delikatne… mmm… Mnie takie nie wychodzą i pewnie dlatego tak rzadko je przygotowuję. Zresztą to nic dziwnego, że przez długie lata próbujemy odtworzyć smaki dzieciństwa i tak naprawdę nigdy nam się to nie udaje. Albo i może się udaje, ale brakuje tego jednego – ręki mamy i kontekstu emocjonalnego. Taka jest moja teoria. Po prostu dania jedzone w dzieciństwie wiązały się nie tylko ze smakiem, ale i uczuciami, naszym podejściem. Nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego odtworzyć i nie pozostaje nic innego, jak tylko się z tym pogodzić. Lub wprosić się do mamy na obiad jeśli tylko jest taka możliwość.
Kilka lat temu na rynku pojawiły się spiczaste papryki ramiro – nie było ich gdy byłam dzieckiem, a są pyszne. Jeszcze słodsze niż zwykłe i gotują się znacznie szybciej. Pięknie też wyglądają, prawda?
Klasyczny farsz do papryki mojej mamy to ryż i mielone mięso i nie śmiem go kwestionować, ale moja niepokorna dusza każe mi przekornie mieszać w garze, więc moja propozycja nadzienia to cytrynowy bulgur z soczewicą i chorizo. Jest pysznie, jest aromatycznie i niecodziennie. Połóżcie sadzone jajko z płynnym żółtkiem na każdej porcji, a faszerowana papryka będzie jeszcze smaczniejsze.
Faszerowana papryka ramiro
Składniki
- 5 papryk spiczastych/ramiro
- 1 szklanka kaszy bulgur
- 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
- 75 g chorizo
- 1 laska cynamonu
- 1/2 cytryny
- 1 cebula ok 100g
- 1 ząbek czosnku
- sól/pieprz
- 2 łyżki oliwy
- 5 jajek
Sposób przygotowania
- Na oliwie podsmaż bulgur z soczewicą aż zacznie skwierczeć. Dodaj laskę cynamonu oraz 1/2 wyszorowanej wcześniej cytryny w całości. Zalej wrzątkiem tak, aby kasza i ziarna były przykryte ok 2cm warstwą płynu (ok 3 szklanki). Dopraw do smaku solą, przykryj i gotuj aż cały płyn się zredukuje. W razie konieczności dolej i gotuj całość do miękkości. Ugotowaną kaszę odkryj by odparowała i odstaw. Cynamon i resztki cytryny usuń.
- Cebulę i czosnek drobno posiekaj.
- Na patelni podsmaż chorizo pokrojone w cienkie plasterki lub drobną kostkę. Gdy wytopi się tłuszcz, dodaj cebulę i czosnek i podsmaż aż zmiękną. Dodaj całość do bulguru i wymieszaj.
- Papryki przetnij wzdłuż z jednej strony. Delikatnie usuń gniazda nasienne dłonią, umyj i osusz.
- Papryki wypełnij farszem.
- Ułóż w naczyniu żaroodpornym i skrop oliwą.
- Piecz przez około 40-45 minut lub do momentu aż papryka będzie miękka, a skórka zacznie się rumienić.
- Jajka usmaż na patelni tak, by żółtko pozostało płynne.
- Podawaj od razu.
Smacznego!
te zdjęcia tylko ochoty robią na takie dobre jedzonko !
świetny jest ten przepis
świetne !